Principal’s Message 25.06.2018

Principal’s Message 25.06.2018

Dear Parents, students and staff,

The Y6 production of Oliver was a treat to see last week, with excellent voices and acting on show. Our thanks go to Mrs Müge Beyzade-Özcan and the whole of the Y6 team, estates and all helpers who put such great efforts into a great set, and the stagecraft we saw. Our parents are to be congratulated as well for their help with costumes and the practice that took place out of school to support many of the numbers which were performed so well. The songs we heard are not easy to put forward, combining jazz/cabaret skills not normally associated with such young performers – lovely to see. Musical talent was also on show this week on Tuesday with many fine performances from individuals during the PY event.

Science was on show last week in KS2 with representations on famous scientists and inventors. Our thanks go to Primary Science Coordinator, Ms Rebecca Brown, and all the staff who guided the students as they prepared for their presentations.

PY Celebration afternoons are underway this week, a lovely new addition to our offerings. Great schools, in the words of most distinguished individuals world-wide should be “arenas of celebration” and we promote this at ESK. Aspiration amongst individuals is often driven by a wish to emulate great things seen done by others, younger students take note of what has been achieved as we celebrate, and set their own hearts to do even more as they come through our energetic school.
It is refreshing to note that our policies at ESK with regard to mobile phones and smart watches is more advanced than many schools in the UK, and indeed world-wide. I had an image in my mind concerning my own education, which was excellent, and no memory of a gallery of twenty or more individual phones per classroom so that we could each receive calls during school hours. Of course it is a farcical image, but if each child was disturbed 11 times per day (which is the average number of times youngsters access mobile phone if they are on-hand), the upset and loss of time in class would preclude any decent educational process and progress.

A recent study from the LSE indicated that within schools where mobile phones have been banned during the school day, there had been a 6.4% improvement in test scores for 16 year old students.

We are looking forward to our awards celebrations throughout the school, and graduation ceremony for those in Y13, and the continuing opportunity for the seeds of emulation to be sown!

All best wishes,

 

Hector MacDonald
Principal

———————————————————————————————————————————-

Sevgili Veliler, Öğrenciler ve Çalışanlar,

Mükemmel seslerle ve şovmenlikle 6. sınıfların sahnelediği Oliver’i seyretmek bir zevkti. Yapımda sergilenen zengin dekor ve şahane sahne sanatını yaratmak için büyük çaba gösteren öğretmenimiz Müge Beyzade-Özcan ve tüm 6.sınıf eğitmenlerine teşekkür ediyoruz. Velilerimizi de yarattıkları kostümler ve oyunun başarılı olması için çocukları okul saatleri dışındaki çalışmalara getirdikleri için teşekkür ediyoruz. Gösteri boyunca genç çocukların seslendirmesi zor caz/kabare karışımı şarkıları başarıyla söylemelerinden çok etkilendik. Yine geçtiğimiz Salı günü İlkokul öğrencilerimiz de çeşitli güzel gösterileriyle müzikal yeteneklerini sergilediler.
Bilim ve Fen geçen hafta KS2 öğrencilerinin ünlü bilim adamları ve mucitler hakkındaki yorumlarıyla okulumuzda sergilendi. Öncelikle Fen Bilgisi Koordinatörü Rebecca Brown’a ve öğrencileri sunumlarına hazırlanırken rehberlik eden tüm eğitmenlere ve okul personeline teşekkür ederiz.

İlkokuldaki aktivitelerimize bir yenisini daha ekledik ve ikindi kutlamalarını başlattık. Eğitimde sözü geçen birçok kişi en başarılı okulların ‘kutlama arenası’ olduğunu söyler ve biz ESK ailesi olarak bunun sözünü veriyoruz. Bireyler arasındaki ilham çoğu zaman, başkaları tarafından yapılan büyük şeyleri taklit etme arzusuyla şekillenir. Genç öğrenciler, başkalarının neler başardığına dikkat eder ve okulumuzdan aldıkları enerjiyle daha iyisini yapmak için kendilerini zorlarlar.
ESK’daki cep telefonları ve akıllı saatlerle ilgili politikalarımızın, İngiltere’deki ve dünya genelindeki birçok okuldan daha gelişmiş olduğunu unutmamak gerekir. Aklımda kendi eğitimimle ilgili bir görüntü var; ki mükemmeldi, ve bu öğrencilerin okul saatlerinde istedikleri anda görüşme yapabilecekleri ve her sınıfta yirmi ya da daha fazla bireysel telefonun bulunduğu bir görüntü değildi. Tabii ki bu abartılı bir görüntüdür, fakat telefonu yanında olan her çocuk günde ortalama 11 kez telefeonda aranıyorsa bu sınıftaki zaman kaybı iyi bir eğitim olasığını ortadan kaldıracaktır. LSE tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, okul günlerinde cep telefonlarının yasaklandığı okullarda, 16 yaşındaki öğrenciler için test sonuçları kıyaslandığında % 6,4’lük bir iyileşme olduğu gözlemlenmiştir.

Bu hafta okulumuzda gerçekleşecek ödül ve 13.sınıftakilerin diploma törenlerini dört gözle bekliyoruz. Bizler ilham tohumlarını ekmeye devam ediyoruz!

En iyi dileklerimizle,

 

Hector MacDonald
Okul Müdürü