Principal’s Message 25.05.2018

Principal’s Message 25.05.2018

Dear Parents, students and staff,

 

Last week Tara Tantura and Aren Mustafa Tantura competed in the Turkey Children’s Fitness Championship and National Team Selection Competition in Kusadasi Turkey.  We are sure you will join us in congratulating Tara who finished in 1st place in the 12 year old girl’s group, and Aren who placed 2nd in the 8 year old boy’s group.

 

The Turkish Cypriot Nurses and Midwives Association organised a competition focused on the topic ‘Health is a human right’, as a part of the Nurses and Midwives Week activities.  We are very proud of and congratulate our secondary students Nehir Dinçer for placing first, and Serra Soydan who placed third in the story writing component of the competition.  In the art component of the competition, we would also like to congratulate our primary student, Gülce Razı, who placed third.

 

World-wide family time is something to be really cherished.  Our modern context pulls at us all, and can part us.  A strength I’ve witnessed most strongly here over the last five years has been a sense of close family ties.  It is a joy to witness and a great example to families across the globe.

 

To our students taking international exams let’s keep them in our thoughts, perhaps remember our own times of testing, and wish them every success!

 

All best wishes,

 

 

Hector MacDonald

Principal

 

 

———————————————————————————————————————————-

 

 

Sevgili Veliler, Öğrenciler ve Çalışanlar,

 

Öğrencilerimiz Tara Tantura ve Aren Mustafa Tantura’yı geçtiğimiz hafta Kuşadası’nda yapılan Türkiye Çocuk Fitness Şampiyonası ve Ulusal Takım Seçmelerinde kendi yaş gruplarında 1. ve 2. gelmelerinden dolayı tebrik ediyoruz.

 

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Derneğinin, ‘Hemşireler ve Ebeler Haftası etkinlikleri dolayısıyla düzenledikleri ‘Sağlık Bir İnsan Hakkıdır’ konulu öykü ve resim yarışmasında derece alan öğrencilerimizi de kutluyoruz.  Öykü dalında ortaokul öğrencimiz Nehir Dinçer birinci, Serra Soydan üçüncü ve yarışmanın resim dalında da ilkokul öğrencimiz Gülce Razı üçüncü oldular.

 

Aile Zamanı’ bütün dünyada gerçekten çok değer verilen bir şeydir. Modern yaşamın hepimizin üzerinde bir çekim gücü var ve bizi birbimizden ayırabiliyor. Son beş yıldır burada en güçlü şekilde tanık olduğum bir güç, yakın aile bağları duygusu olmuştur. Dünyanın her bir yanındaki ailelere harika bir örnek oluşturan bu güce tanık olmak beni çok mutlu ediyor.

 

Uluslararası sınav dönemine girerken kendi sınav günlerimizi de hatırlayıp öğrencilerimize candan başarılar diliyoruz.

 

En iyi dileklerimizle,

 

 

Hector MacDonald

 

Okul Müdürü