Principal’s Message 06.06.2018

Principal’s Message 06.06.2018

Dear Parents, students and staff,

 

It will be a huge pleasure to welcome next year’s Y7 students to the SY on Friday during their Taster Day.  Thanks extend Samara Hajim and to all the teachers and student helpers that will make the experience stimulating and enjoyable.  The vast array of talents shown by students inspires teachers as students move up through the school – it is a two-way process and exciting to start induction for another year.

 

Our ethos promotes stimulating experiences, and impressive that students like Leah Swanson in Y11 has followed her exams by volunteering to help as a form of TA, and we welcome Will Buchan formerly of Oundle School who will be working with PY students for some weeks, both with suitable guidance and supervision.

 

As part of the Helping Hands community service projects, students in Y7 and Y8 took part in an environmental awareness and ecological preservation trip. They spent their afternoon cleaning and learning about Alagadi Beach.  Year 11 students participated in a Sixth Form Taster on Monday. Students were able to meet with subject teachers, ask any questions that came to their mind, and learned all about excellent universities world-wide and how to apply.  Ms Gulce Can, the University placement Coordinator at ESK, went into detail about many universities and programmes and she and many others will be on hand to give exceptional help to our students as they develop and start to make choices.

 

Four IB Y 12 business students had a wonderful time visiting the Merit Royal and Premium Hotel as a part of their IB course. The students gained a lot of insights into the running of a hotel and had the opportunity of applying what they had learnt in the classroom to real life. The professionalism of all the staff made a great impact on them and having an opportunity to speak with a variety of departments was enlightening. We extend a warm thank you to everyone at Merit for taking time out of busy schedules to give great advice to our talented students.

 

Our PY students take their roles as Global Citizens very seriously.  Recently, the Student Council members from Years 2-6 were delighted to be able to donate the incredible sum of £500 to their chosen Global Charity – Water Aid.  School-wide the tradition of supporting wonderful local and international charities is very well established.  Our congratulations go to Y5 student Melis Erkmen who participated in an essay writing event organised by Koopbank alongside 130 other students in Y4 and Y5.  Melis wrote a composition called ‘Ben ve çilek tarlam’; she was 1 of 3 students awarded the Koopbank Special Award, along with an honourable mention.  Our energy and variety of accomplishments continue to be superb!

 

We wish you all a lovely weekend and a super week to follow.

 

All best wishes,

 

 

Hector MacDonald

Principal

 

 

———————————————————————————————————————————-

 

 

Sevgili Veliler, Öğrenciler ve Çalışanlar,

 

Cuma günü, gelecek akademik yılın 7.sınıflarını ortaokul hayatını ‘Tatma Günü’ için ağırlamak çok zevkli olacak. Bu aydınlatıcı ve eğlendirici günün gerçekleşmesinde emeği geçen başta öğretmenimiz Samara Hajim olmak üzere tüm öğretmen ve öğrencilere candan teşekkür ediyoruz.  Öğrenciler bir üst sınıfa geçtikçe beraberlerinde taşıdıkları çeşitli yetenekler hem öğretmenleri hem de öğrencileri canlandırıyor – iki yönlü etkileşimdir bu – ve bu yıl da öğrencilerimizi bir üst dereceye başlatmak çok heyecan veriyor.

 

Bizim değerlerimiz öğrencileri etkileyerek pratik yapmaya teşvik ediyor.  11. sınıf öğrencimiz Leah Swanson sınavlarından sonra öğretmen yardımcısı olarak gönüllü çalışacak.  İlkokulda belli bir süre staj yapacak olan Oundle School’dan öğrenci Will Buchan’a da hoş geldin diyoruz.

 

Okulumuz 7 ve 8. Sınıf Helping Hands kulübü öğrencileri çevreyle farkındalık ve ekolojik koruma projeleri kapsamında bir gezi düzenlediler ve Alagadi Kaplumbağa Plajında çöp topladılar.  Pazartesi günü 11.sınıf öğrencileri Sixth Form alışma gününde sorularını sordular, dünya çapında başvurabilecekleri üniversiteler hakkında bilgiler edindiler.  ESK Üniversitelere Yerleştirme koordinatörü Gülçe Can onlara üniversitelerle ve başvurularla ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı. O ve birçoğumuz daha öğrencilerimize seçimlerinde olağanüstü yardımda bulunmaya hazırız.

 

Dört 12.sınıf IB İşletme dersi öğrencimiz, Merit Royal ve Premium Hotel’e IB programının bir parçası olarak yaptıkları ziyarette harika bir zaman geçirdiler.  Öğrenciler otel işletmeciliği konusunda değerli bilgiler edindiler ve sınıfta öğrendiklerini gerçek hayat örnekleriyle pekiştirme fırsatını buldular.  Otel çalışanlarının profesyonelliği onları çok etkiledi ve değişik bölümlerden edindikleri bilgiler çok aydınlatıcıydı.  Merit sorumlusu ve çalışanlarına öğrencilerimize ayırdıkları zaman ve verdikleri değerli tavsiyeler için çok teşekkür ediyoruz.

 

İlkokul öğrencilerimiz Dünya Vatandaşı rollerini çok ciddiye alıyorlar.  En son 2-6.sınıfları temsilen öğrenci konseyi, yine Dünya Çapında bir hayır kurumu olan Water Aid’e £500 bağış yaptı.  Okulumuzda yerli ve yabancı hayır kurumlarına yardımlar yapmak bir güzel gelenek haline gelmiştir.

  1. sınıf öğrencilerimizden Melis Erkmen’i de Koopbank’ın organize ettiği kompozisyon yarışmasına katılan 130 öğrenci arasında gösterdiği başarıdan dolayı tebrik ediyoruz. Melis ‘Ben ve Çilek Tarlam’ başlıklı eseriyle Özel Ödül’e layık görülen üç öğrenciden biri oldu. Öğrencilerimizin enerjisi ve başarılarının çeşitliliği mükemmel olmaya devam ediyor.

 

Hepinize güzel bir hafta sonu ve sonrasını dileriz.

 

En iyi dileklerimizle,

 

 

Hector MacDonald

 

Okul Müdürü